Biżuteria ręcznie robiona

Prawdziwym hitem paru ostatnich lat jest biżuteria ręcznie robiona, nie tylko ta droga, artystyczna, ale także popularna, wykonywana niekiedy z pospolitych materiałów. Potrafi ona zaskakiwać nie tylko swoją oryginalnością, ale i świeżością. W związku ze wzrostem zainteresowania tego rodzaju ozdobami, pojawiła się też moda na samodzielne tworzenie biżuterii typu hand made. Zaowocowało to wzmożonym popytem na wszelkiego typu akcesoria do jej wyrobu oraz porady internetowe dotyczące techniki wytwarzania.

z13Jeśli chodzi o materiały, z których można zrobić biżuterię oraz sposoby jej wykonywania, to jest ich tak wiele, że trudno byłoby wymienić i scharakteryzować je wszystkie.

 

Bransoletki, naszyjniki, broszki czy kolczyki można równie dobrze zrobić z sutaszu, drutu, muliny, modeliny lub skóry. Należy zastosować do tego technikę obszywania kaboszonu haftem koralikowym czy sutaszem, plotąc sznurki lub rzemienie lub inne. Jako elementy podstawowe mogą służyć kamienie jubilerskie lub zwykłe minerały, drewniane, szklane albo plastikowe koraliki, cyrkonie, kryształy górskie i kryształki Svarowskiego.

Łatwość wykonania

Samodzielne wykonanie biżuterii typu hand made wbrew pozorom nie musi być bardzo trudną czynnością. Jeżeli dodatkowo zaczniemy od mniej skomplikowanych technik – tym prostsze się to okaże.

 

Zrobienie dla przykładu zabawnych kolczyków, broszki czy przywieszki z modeliny wymaga jedynie minimalnych zdolności manualnych. Przyda się również wyobraźnia i kilka półfabrykatów w postaci sztyftów do kolczyków lub zapięcia w przypadku broszki. Bardziej pracochłonne i skomplikowane są inne metody, ale dla wielu osób, dla których samodzielny wyrób biżuterii stał się życiową pasją, sięganie po coraz bardziej wyrafinowane techniki jest prawdziwą przyjemnością.

Artystyczna biżuteria ręcznie robiona

Osobną dziedziną jest ręcznie robiona biżuteria artystyczna. Specjalizują się w niej z reguły wykwalifikowani plastycy i operują na bardziej cenionych i droższych materiałach, takich złoto, srebro, kamienie szlachetne, a najczęściej stosowaną przez nich techniką jest wire-wraping, czyli swoiste oplatanie. Z drugiej strony nawet artyści plastycy chętnie sięgają po mniej wyrafinowane elementy, tworząc na przykład piękną biżuterię ze stali, drewna, skóry czy nawet żywicy.

 

 

Polecamy w serwisie Jubiler.pl

Jak dopasować biżuterię do kształtu twarzy

Biżuteria, która podkreśli Twoje piękno – sprawdź jak ją dobrać

Biżuteria dla kobiet – jak dobrać ją do stroju