Biżuteria ręcznie robiona

Prawdziwym hitem paru ostatnich lat jest ręcznie robiona biżuteria, nie tylko ta droga, artystyczna, ale także popularna, wykonywana z bardzo niekiedy pospolitych materiałów, za to zaskakująca swoją oryginalnością i świeżością. W związku ze wzrostem zainteresowania tego rodzaju ozdobami, pojawiła się też moda na samodzielne tworzenie biżuterii typu hand made, co zaowocowało z kolei wzmożonym popytem na wszelkiego typu akcesoria do jej wyrobu oraz porady internetowe dotyczące techniki wytwarzania.

z13Jeśli chodzi o materiały, z których można zrobić biżuterię oraz sposoby jej wykonywania, to jest ich tak wiele, że trudno byłoby wymienić i scharakteryzować je wszystkie.

Bransoletki, naszyjniki, broszki czy kolczyki można równie dobrze zrobić z sutaszu, drutu, muliny, modeliny, skóry, stosując technikę obszywania kaboszonu haftem koralikowym czy sutaszem, plotąc sznurki lub rzemienie, wykorzystując metodę wire-wraping lub inne. Jako elementy podstawowe mogą służyć kamienie jubilerskie lub zwykłe minerały, drewniane, szklane albo plastikowe koraliki, cyrkonie, kryształy górskie i kryształki Svarowskiego.

Samodzielne wykonanie biżuterii typu hand made wbrew pozorom nie musi być bardzo trudną czynnością, tym bardziej, jeśli zaczniemy od mniej skomplikowanych technik.

Zrobienie dla przykładu zabawnych kolczyków, broszki czy przywieszki z modeliny wymaga jedynie minimalnych zdolności manualnych, wyobraźni i kilku półfabrykatów w postaci sztyftów do kolczyków lub zapięcia w przypadku broszki. Bardziej pracochłonne i skomplikowane są inne metody, ale dla wielu osób, dla których samodzielny wyrób biżuterii stał się życiową pasją, sięganie po coraz bardziej wyrafinowane techniki jest prawdziwą przyjemnością.

Osobną dziedziną jest ręcznie robiona biżuteria artystyczna. Specjalizują się w niej z reguły wykwalifikowani plastycy i operują na bardziej cenionych i droższych materiałach, takich złoto, srebro, kamienie szlachetne, a najczęściej stosowaną przez nich techniką jest wire-wraping, czyli swoiste oplatanie. Z drugiej strony nawet artyści plastycy chętnie sięgają po mniej wyrafinowane elementy, tworząc na przykład piękną biżuterię ze stali, drewna, skóry czy nawet żywicy.